Príslovie „príliš veľa dobrého škodí“ platí pri vitamínoch – väčšina Európanov má nedostatok základných vitamínov a minerálov, akými sú napríklad draslík a vápnik, či vitamíny E a A, alebo taký horčík – o jeho nedostatku sme písali na našom blogu. Ako je to ale s vitamínom C? Pri ňom sme totiž zvyknutí, najmä v období choroby, prijímať vysoké dávky. Môže mať tento zvýšený príjem kyseliny askorbovej negatívny dopad na naše zdravie?
Vitamín C je pre zdravie nevyhnutný
Vitamín C (alebo inak aj kyselina askorbová) je vo vode rozpustný vitamín, ktorý podporuje rast a vývoj nášho organizmu. Telu tiež pomáha absorbovať železo. Ľudské telo si tento esenciálny vitamín nedokáže vytvárať a ani neukladať. Je preto nevyhnutné pravidelne ho prijímať zo stravy.
Väčšina ľudí dokáže prijať dennú dávku vitamínu C v jedle. Stačí zjesť jeden pomaranč, zopár jahôd alebo takú červenú papriku. Ak vás zaujíma, prečo vitamín C tak veľmi potrebujeme a ako ho dopĺňať efektívne, prečítajte si tento článok na našom blogu.
Koľko „céčka“ by sme mali denne prijať?
Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 75 mg denne pre ženy a 90 mg denne pre mužov. Počas tehotenstva sa odporúča zvýšiť dennú dávku na 120 mg. Na dostatočný príjem vitamínu C by si mali dávať pozor aj fajčiari – tí potrebujú denne približne 35 mg vitamínu C navyše, pretože fajčenie znižuje hladinu tohto vitamínu.
Vitamín C - koľko je už veľa
Horná hranica pre všetkých dospelých je 2 000 mg denne. Ak túto hranicu prekročíme, môžeme očakávať tráviace ťažkosti – nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, bolesti hlavy a hnačku. Aj tu platí, že nadmerná suplementácia vitamínu C môže ovplyvniť niektoré skupiny ľudí viac ako iné. Napríklad u jedincov s cukrovkou, ktorí sledujú hladinu glukózy v moči, môže nadbytok doplnkového vitamínu C viesť k falošne negatívnemu výsledku.
Vitamín C môže mať tiež za následok tvorbu obličkových kameňov. Céčko sa v našom tele rozkladá na oxalát, ktorého časť vylučujeme močom. Ak sú však v moči príliš vysoké hladiny oxalátu, môže to viesť k tvorbe usadenín - oxalátových obličkových kameňov.
Vysoká jednorazová dávka „céčka“? Vyhodené peniaze!
Ak patríte medzi ľudí, ktorí „pre istotu“ užívajú podstatne vyššie denné dávky vitamínu C, ako je odporúčané v nádeji, že robíte dobre pre svoje zdravie, vedzte, že veľmi pravdepodobne len míňate svoje peniaze.
Potvrdzuje to aj MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinická imunologička a alergologička, ktorá hovorí: „Užiť príliš vysokú jednorazovú dávku „céčka“ nemá veľký význam. Na 100 % sa vstrebe v dávke do 200 mg. Pri jednogramovej dávke sa ho vstrebe menej ako 50 %. V stene tenkého čreva je molekulárny aktívny systém prenášačov, ktoré zabezpečujú vstrebávanie vitamínu C do krvi. Týchto prenášačov je obmedzené množstvo. Ak teda užijeme vysokú dávku vitamínu C ústami, do krvi sa ho dostane len obmedzené množstvo.“
Problémové vstrebávanie „céčka“
Slová pani doktorky dopĺňa internista MUDr. Vladislav Abaffy zo SZC Hippokrates: „Človek vie jednorazovo vstrebať asi 80 – 100 mg vitamínu C zo stravy, samozrejme za predpokladu, že máte v dobrom stave črevnú bakteriálnu flóru, ktorú označujeme ako mikrobióm, a dostatok receptorov vitamínu C v črevách. Ak užívame vitamín C v tabletách, je vhodnejšie užívať 250 mg tablety 3x denne, aby bolo vstrebávanie na receptoroch časovo rozložené.“
Lekár ďalej hovorí, že ak užívame lipozomálnu formu vitamínu C, vhodné je prijať ho v 1 – 2 menších dávkach denne. Okrem toho dopĺňa: „Nezabúdajme na príjem potravín bohatých na vitamín C ako je kapusta, bobuľové ovocie, paprika, jablká, citrusy a iné.“ Začala sa sychravá jeseň a potraviny s vysokým obsahom vitamínu C by mali byť na prvom mieste nášho nákupného zoznamu pre ich antioxidačné a protizápalové účinky. Len to s nimi nepreháňajme!
Spomínané výživové doplnky
Foto: Shutterstock
Text: Avita