Jarná únava nie je výmysel
Pre klimatické pásmo, v ktorom sa Slovensko nachádza, je príznačné striedanie štyroch ročných období a ľudský organizmus sa tak musí prispôsobovať s tým súvisiacim zmenám. Pre zdravého človeka by to nemal byť žiaden problém. Mladý organizmus sa ľahšie vyrovnáva so zmenami tlaku a teploty. Problémy sa vyskytujú prevažne u starších ľudí a alergikov v období, keď sa začína jar.
Príznaky jarnej únavy
Keď hovoríme o jarnej únave, myslíme tým subjektívny stav celého organizmu, ktorý sprevádza zvýšená fyzická a psychická únava, ospalosť, bolesti hlavy či podráždenosť a celkovo oslabená imunita človeka.
Jarnou únavou trpia predovšetkým ľudia, ktorých organizmus si počas zimných mesiacov takpovediac oddýchol. Hovoríme o znížení fyzickej aktivity a telesného pohybu, ale aj o strave, ktorá je počas zimných mesiacov spravidla chudobnejšia na ovocie a zeleninu a bohatšia na tuky. Počas zimných mesiacov je telo viac vystavované rôznym respiračným infekciám a ochoreniam dýchacích ciest, je vyčerpané a chýbajú mu dôležité minerálne látky a vitamíny. Chýba mu aj vláknina, ktorá podporuje trávenie. V strave chýbajú aj flavonoidy, ktoré sú napríklad dôležité pre posilnenie účinku vitamínu C. Kvôli nedostatku slnečného svitu počas zimných mesiacov je telo ochudobnené aj o dôležitý vitamín D, ktorého nedostatok výrazne oslabuje imunitu. Svoje zohráva aj nadmerný stres, znečistený vzduch a smog, vďaka ktorým sa v tele uvoľňuje zvýšené množstvo voľných kyslíkových radikálov, ktoré organizmus ešte viac oslabujú. Toto všetko sa podpíše na oslabenom imunitnom systéme človeka.
Ako sa zbaviť jarnej únavy
Základom v boji proti únave je vyvážená a pestrá strava, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a dostatok telesného pohybu a spánku. Mnoho sa dá dosiahnuť zmenou jedálnička – pre telo je prínosné uprednostniť ľahšiu a pestrú stravu obsahujúcu dostatok vitamínov a minerálov. Svoj význam preto majú aj jarné pôsty. Jar je ideálnym obdobím, kedy do jedálnička (napríklad pridaním do šalátu) môžeme zaradiť množstvo prospešných bylín - mladé púpavové listy, pažítku, žihľavu či rôzne klíčky a výhonky. Telu prospešné sú aj čaje z paliny lekárskej či listov brezy.
Jarný detox – ktoré vitamíny pomôžu telu bojovať proti únave?
Ani zmena jedálnička nemusí stačiť. Niekedy je preto na mieste pocit nadmernej únavy potlačiť doplnkami výživy. Ideálne je zamerať sa na najvýznamnejšie antioxidanty – vitamín C, vitamín E a glutatión, ktoré tiež pomáhajú organizmu bojovať so stresom. Pozor by si mali dávať aj fajčiari, pretože fajčenie tiež negatívne vplýva na imunitu človeka a znižuje hladinu vitamínu C v organizme. Počas zimy je zvýšené riziko respiračných infekcií a zvýšená je aj stresová záťaž na organizmus a vyšší príjem vitamínu C telu iba prospeje. Okrem ovocia a zeleniny ho nájdeme napríklad aj v zemiakoch.
Vitamín E chráni bunky pred oxidáciou. Starším ľuďom pomáha proti starnutiu ich imunitného systému. Ideálne je kombinovať ho so selénom a koenzýmom Q10, ich antioxidačné vlastnosti sa tak dopĺňajú. Selén má imunostimulačné účinky a nájdeme ho najmä v strukovinách a obilninách. Koenzým Q10 dokáže viazať voľné kyslíkové radikály. Vitamín E nájdeme v repkovom či slnečnicovom oleji i semenách a ovsených klíčkoch.
Vitamíny zo skupiny B podporujú správne fungovanie nervového systému. Významnú úlohu v boji proti stresu zohráva vitamín B6 – pyridoxín, ktorý zvyšuje počet bielych krviniek. Ideálne je užívať ho spolu s magnéziom, ktorého nedostatok spôsobuje únavu. Kyselina listová pomáha nielen v boji proti únave, ale podporuje imunitu a správne fungovanie nervového systému. Dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému má aj zinok a jód.
A v neposlednom rade je veľmi dôležité nastavenie našej mysle – jar je predsa obdobím, na ktoré by sme sa mali všetci tešiť.